Legia Warszawa - stereotypy związane z mistrzem Polski - 2016

Wpis zainspirowany artykułem Marcina Piątka - tygodnik Polityka - Legia Warszawa piłkarskim mistrzem Polski. Niestety, mistrzem bardzo słabym

Rozumiem w pełni ubolewanie nad jakością polskiej piłki i w pełni się z tym zgadzam. Ale mnie wkurzają w kółko powtarzane schematy w stylu "Wygrana Legii to tylko cyferki ... wcale nie jest taka dobra"; "Przegrana zespołu X z Legią to tylko cyferki. X wcale nie jest taki słaby." Nadto mam wrażenie że w oczach wielu osób Legię prócz "miernoty" można opisać w dwóch słowach (użytych przez Marcina Piątka) "arogancja" i "pieniądze". Zabrakło tylko komentarza dotyczącego stereotypowego obrazu kibica Legii - łysego dresa z kijem czającego się w ciemnym zaułku na kibica drużyny gości - oczywiście chodzącego w spodniach na kancik, sweterku i okularkach, wpadającego pokibicować swojej drużynie pomiędzy wizytą w muzeum a odwiedzinami w bibliotece. 

Trudno mi się oprzeć wrażeniu że kwintesencja takich teorii jest oparta na zwykłym uprzedzeniu do Legii ... bo stołeczny. Więc albo to my kibice Legii mamy fobię ... ale wszyscy pozostali. Całkiem możliwe że to i to. 

Co do kibiców, a raczej pseudokibiców jeszcze sprawę można zrozumieć złej sławy i stereotypów trudno się pozbyć ... szczególnie jak mamy do czynienia z banerami na żylecie które czasami przekraczają poważnie granicę poprawności politycznej. Ale fakt, faktem że są to przypadki incydentalne. Że jest grupka ludzi doprowadza do sytuacji, w której opinia o stołecznym klubie może zostać nadszarpnięta. Ale trzeba przyznać że na Łazienkowskiej przez dekady zaczęło się na zmieniać na poważnie, i obraz kibica odbiega daleko od stereotypu który wiąż podgrzewany jest przez media. Obraz agresywnych kiboli to już przeszłość, pozostałe przypadki są już na wymarciu (nikt chyba nie będzie brał ich pod ochronę).

Co do artykułu Marcina Piątka. Nie traktuje tego artykułu jako atakującego Legię, przynajmniej bezpośrednio. Po prostu mam wrażenie że pewne sformułowania mogą ze stereotypów robić kule śnieżne.


Wykorzystane zdjęcie zostało zaczerpnięte z fanpage'a Legii Warszawa na facebook'u

Popularne posty