UE dokręca śruby polskim operatorom komórkowym

Jesteśmy o parę godzin przed 15 czerwca. Już za chwilę w/g prawa Unii Europejskiej wszyscy unijni operatorzy komórkowi powinni dostosować roaming zagraniczny do cen roamingu krajowego. Oczywiście roaming zagraniczny dotyczący krajów UE. A dokładnie rzecz ujmując Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa UE +Islandia, Norwegia i Liechtenstein). 
Jak zwykle są jakieś "ale" ...

Jak się okazało Polscy operatorzy dość luźno podeszli do prawa UE, i dostosowując opłaty za minutę narzucone przez prawo, opierali się z przyznaniem usług "no limits" w roamingu zagranicznym. Pierwsze wyłamało się Orange, dostosowując się do narzuconych norm. Dzisiaj oficjalnie uległo także Play.
Ale nie możemy liczyć na swobodne gadanie w UE, bez względu na to gdzie i jak długo jesteśmy.
Wszystkie sieci będące zmuszone do dostosowania się do panującego prawa, każdą jego literę działającą na ich korzyść będą egzekwować do granic możliwości.
Wszystko to za sprawą magicznego sformułowania: "z zastrzeżeniem polityki uczciwego korzystania..."
Tak więc na przykładzie "Promocji" Play (zgadza się, w jednym z odnośników użyto właśnie takiego sformułowania):
III. W ramach korzystania z usług w roamingu międzynarodowym na terytorium Unii Europejskiej wprowadzona zostaje „Polityka uczciwego korzystania” o treści:
(...)
6 Operator może doliczyć opłaty dodatkowe, o których mowa w punkcie 7 w przypadku niewłaściwego lub niestandardowego korzystania z usług, tj.: 
  • Gdy w okresie co najmniej 4 miesięcy dana Karta SIM/USIM była zalogowana do sieci partnerów roamingowych w Unii Europejskiej przez ponad połowę tego okresu i użycie usług w roamingu międzynarodowym na terytorium Unii Europejskiej było większe niż na terytorium Polski, przy czym przed naliczeniem opłat dodatkowych Operator poinformuje o tym fakcie Abonenta za pośrednictwem wiadomości SMS, telefonicznie lub w inny dopuszczalny sposób, dając dwutygodniowy termin na zmianę schematu korzystania
Jak rozumiem ... teoretycznie ... jeśli będziemy przez 3 z 4 miesięcy za granicą ale w ten jeden miesiąc przegadamy więcej niż w pozostałe na trzy to dodatkowej opłaty nie naliczą i dalej mamy no limit.
Ale w praktyce .... ze względu na licznie pojawiające się sformułowania o ... z zastrzeżeniem/podejrzeniem nie przestrzegania polityki uczciwego korzystania ... w każdej wątpliwej sytuacji możemy się spotkać z koniecznością wykłócania się z operatorem.

O ile pamiętam, to podobne zapiski dotyczące roamingu pojawiły się w Orange.
Jest to furtka dana przez UE, która ma zapobiec ucieczce klientów od usługodawców z europy zachodniej, do europy środkowej, czyli do tych krajów w których stawki abonamentowe są mniejsze. Hasło: wolna konkurencja, uczciwa konkurencja, obniżanie cen abonamentów które miało by doprowadzić do krachu na rynku telekomunikacyjnym, itd.

Nawiązując do tematu Brexit'u ... jaki będzie status Wielkiej Brytanii po dokonaniu w pełni opuszczenia UE, czy będzie w Europejskiej Strefie Ekonomicznej na tych samych zasadach co Luksemburg, czy Islandia i jaki będzie miało to wpływ na korzystanie z roamingu na "wyspach"? Pewnie wyjdzie w praniu.

Acha ... roaming ... nie znaczy że dzwoniąc na numer komórkowy zarejestrowany powiedzmy, w Hiszpanii płacimy jak w roamingu krajowym.


* Dane dotyczące roamingu zagranicznego PLAY
** Grafika ze strony pixabay.com

Popularne posty