Google Glass

Pewnie niedługo będziemy mogli poczuć się jak cyborgi rodem z filmów sensacyjnych. Wizja poruszania się po świecie z nieustannym podłączeniem do internetu i informacjami w formie zarówno tekstowej jak i multimedialnej pojawiającymi się tuż przed oczyma zbliża się coraz bardziej do rzeczywistości. Projekty w tym stylu były testowane od bardzo dawna. Ale to google coraz bardziej zbliża się do wprowadzenia wynalazku google glass do powszechnego użytku. 


Monitorek umieszczony w rogu prawego szkła okularów funkcjonuje zupełnie jak ekran telefonu komórkowego podłączonego do internetu. Możliwości najlepiej pokarze filmik promocyjny.

Prawdę mówiąc z jednej strony wynalazek ten mnie fascynuje. Z drugiej strony zaczynam się zastanawiać czy bać się sytuacji gdy google glass przestanie być tylko  gadżetem-ciekawostką. Mówi się, że najpierw internet, potem portale społecznościowe odmieniły psychikę współczesnego człowieka. Można by dotychczas powiedzieć Facebook, google+ połączone z telefonem nieustanie podłączonym do internetu, napina do maximum uzależnienie od internetu. Już nie długo nie będziemy musieli opuszczać internetu bez względu na to gdzie jesteśmy, co robimy i czy mamy zajęte ręce czy nie. Już wyobrażam karykaturalną wizję "wzorowej" rodzinki przy śniadaniu. Sceneria żywcem z kuchni amerykańskiej rodziny lat '60 XX wieku. Ojciec w krawacie i w koszuli w paski tuż przed wyjściem do pracy ... Matka w fartuchu w biało-czerwoną kratę podaje śniadanie dzieciom które niedługo wybiegną do żółtopomarańczowego autobusu dowożącego do szkoły. Nic nowego ... amerykańska rodzinka z lat '60. To nic że wszyscy w okularach. Wyobraźcie sobie ten obraz w niezmienionej postaci z przed pięćdziesięciu lat, z jedną różnicą. Ta czteroosobowa rodzinka wcinająca z zapałem płatki kukurydziane nie odzywając się do siebie zajmuje się kilkoma różnymi sprawami. Ojciec przegląda pocztę elektroniczną odpowiadając po kolei na wszystkie maile, mamuśka siedzi na jakimś serwisie plotkarskim a dzieci siedzą na facebook'u. Wszystko za pośrednictwem Okularów Google. Ten wynalazek nie uczyni z nas zombie, tak jak nie uczyniła tego telewizja w latach '60 ... '70 i później. Ale z pewnością internet zmienia nas ... ludzi ... krok po kroku. Google Glass mogą być kolejnym krokiem. Ale jednocześnie krokiem którego brak nie powstrzyma tego co już się zaczęło. Bo czy to będą magiczne okulary, czy zwykła komórka z dostępem do internetu, laptop czy coś innego ... internet zmienił strukturę, wewnętrzne i zewnętrzne relacje nie tylko przeciętnej rodziny ale i całych społeczeństw. Z tym że ciągle nie do końca wiemy, co będzie dalej.

Popularne posty